Clasificación

Estos son los ganadores de Robolid 2018.

JAPAN SUMO

Team name: Flex Team

Robot name: Shreddinger

Team members:

1.      Adrián Gaspar

2.      Teodor Rosca

3.      Cristina Teodorescu

Award: All japan sumo tournament


Team name: OPRobots

Robot name: KidBot

Team members:

1.      Manuel Rodriguez Vicente

2.      Alejandro Santos Estevez

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 1rd classified + motores maxon


Team name: smith

Robot name: smith d nightmare

Team members:

1.      Xavier Puigmal

2.      Anna torralba

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 2rd classified + 100€


Team name: Pótamo

Robot name: De Piña

Team members:

1.      David Vidal Antón

2.      Óliver Luis Sanz San José

3.      Jimena Andrea Camarero Esteban

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 3rd classified


VELOCISTAS

Team name: Puma Pride Robotics Team

Robot name: Pumatrón Dos

Team members:

1.      Rubén Espino San José

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 1rd classified

Team name: Acylbot

Robot name: Zetas

Team members:

1.      Juan Carlos Rodríguez Beneite

2.      Jorge De Castro Casares

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 2rd classified + motores maxon

Team name: Robotmakers

Robot name: KR

Team members:

1.      Gabriel Romero Castillo

2.      Eduardo Morales Ensastiga

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 3rd classified + 100€

mini SUMO

Team name: smith

Robot name: smith xs

Team members:

1.      xavier Puigmal

2.      anna torralba

 

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 1rd classified

Team name: sultan1

Robot name: ares

Team members: 

1.      Pablo martin fernandez

2.      irene garcia llorente

3.      ruben blanco perez

 

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 2rd classified +motores maxon

Team name: sultan2

Robot name: marte

Team members:

1.      raul blanco perez

Award: RoboChallenge Romania 11th edition 3rd classified + 100€

SUMO

Team name: smith

Robot name: smith xxl

Team members:

1.      xavier puigmal

2.      anna torralba

Award: motores maxon

Team name: smith

Robot name: smith molotov

Team members:

1.      xavier puigmal

2.      anna torralba

Award: accreditation to visit RoboChallenge Romania 11th edition as a guest (two people)

Team name: Olimpo

Robot name: Hercúles

Team members:

1.      Moisés Crespo Villar

2.      Andrés Crespo Vaquero

Award: 100€

RASTREADORES

Team name: Puma Pride Robotics Team

Robot name: Pumatrón Uno

Team members: Rubén Espino San José

Award: accreditation to visit RoboChallenge Romania 11th edition as a guest (two people)

Team name: sultan1

Robot name: romulo

Team members:

1.      Pablo martin fernandez

2.      irene garcia llorente

3.      ruben blanco perez

Award: motores maxon

Team name: sultan 2

Robot name: remo

Team members: raul blanco perez

Award: 100€